Jak i gdzie robić pranie mieszkając w kamperze lub kampervanie?

Jak i gdzie robić pranie mieszkając w kamperze lub kampervanie?

Proste sposoby na pranie w kamperze!

Rozważasz wyjazd na urlop i nie wiesz jak i gdzie robić pranie mieszkając w kamperze lub kampervanie? Tak naprawdę możliwości jest wiele:

1 – jeśli planujesz krótszy, kilkudniowy wyjazd (np. kamperem w Polskę) to możesz wystarczy, że zapakujesz większą ilość ubrań.

2 – zawsze możesz zrobić szybką „przepierkę” w zlewie z wykorzystaniem mydła i ciepłej wody.

3 – jeśli masz wystarczająco dużo miejsca to możesz zabrać ze sobą pralkę turystyczną, tzw. mini franię. Jednak nie polecamy tego rozwiązania.

4 – korzystanie z publicznych pralni oraz automatów do prania.

5 – zrobienie prania na kempingu.

Zabierz ze sobą więcej ubrań

Sprawdzi się w przypadku krótszych wyjazdów na 3-7 dni.

Każdy kto kiedykolwiek pakował się na wakacje wie, że jednym z większych problemów jest ograniczona ilość bagażu, którą można zabrać ze sobą do torby. Chyba każdy z nas zna sytuację, kiedy walizka lub bagażnik samochodowy nie może się domknąć z powodu zbyt dużej ilości rzeczy…

W przypadku wyprawy kamperem, sprawa wygląda inaczej. Możesz zabrać ze sobą więcej ubrań bez ryzyka, że walizka się nie domknie. Może to oczywiste, ale zabranie ze sobą odpowiedniej ilości ubrań na zmianę sprawi, że podczas krótszego wyjazdu nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy tym gdzie i jak wyprać swoją bieliznę, t-shirty czy spodnie.

Pranie ręczne w zlewie/misce

Prosty sposób na odświeżenie ubrań

Pranie ręczne to najprostszy sposób na szybkie tzw. przepierki. To prosty sposób na odświeżenie bielizny czy niwelowanie drobnych zabrudzeń na ubraniach. Potrzebna Ci będzie miska lub zlew kuchenny, ekologiczny detergent i ciepła woda.

Ciepła woda jest dostępna w każdym naszym kampervanie bez względu na to czy jesteś aktualnie na kempingu czy też w odludnym miejscu.

Będąc w podróży pamiętajmy o tym, że mydliny będziemy wylewać na łono natury, dlatego to takie ważne, aby używane detergenty miały jak najlepszy, naturalny skład.

Po wypłukaniu ubrań pod bieżącą wodą, należy je odcisnąć i powiesić na lince lub suszarce. W każdym z naszych kampervanów znajdziesz wyposażenie niezbędna do suszenia ubrań zarówno na zewnątrz ja i wewnątrz.

Turystyczna pralka wirnikowa tzw. frania

Mini-pralka wirnikowa do ubrań.

Przed naszą pierwszą, dwu miesięcznej podróżą na Bałkany, bardzo długo zastanawialiśmy się nad tym jak i gdzie robić pranie mieszkając w kamperze lub kampervanie? Finalnie zabraliśmy ze sobą małą turystyczną pralkę wirnikową. Wydawała ona nam się świetnym rozwiązaniem ze względu na możliwość zrobienia prania w dowolnym miejscu. Zużywa ona stosunkowo niewiele prądu więc można jej używać nawet gdy nie jest się na kempingu.

Finalnie okazało się, że nie jest to najlepszy pomysł na robienie prania w kamperze z następujących powodów:
– pralka zużywa stosunkowo dużo wody, która jest potrzebna nie tylko do zrobienia prania ale również do wypłukania ubrań,
– w gorącym klimacie silnik pralki szybko się przegrzewa, po czym automatycznie wyłącza do czasu ostygnięcia. W efekcie pranie jest bardzo czasochłonne,
– ubrania przepuszczone przez taką pralkę są nie najlepiej wyprane i można je porównać do ubrań wypranych ręcznie,
– pralka ma stosunkowo małą pojemność.

Wszystko to sprawia że odradzamy korzystanie z pralki turystycznej w podróży. Sami zdecydowaliśmy się sprzedać naszą pralkę po jednym sezonie i obecnie najczęściej robimy prania na kempingach i w pralniach samoobsługowych.

Zobacz nasze przygody z mini-pralką

Pralnie samoobsługowe

Najszybszy i najprostszy sposób zrobienia prania.

Pralnie samoobsługowe to bardzo fajny sposób na wypranie większej ilości ubrań oraz pościeli.

Gdzie znaleźć pralnie samoobsługowe?
Szukaj ich na kempingach lub w większych miastach. W miejscach takich zazwyczaj są do dyspozycji zarówno pralki, jak i suszarki (zatem możesz wrócić do vana z suchymi ubraniami bez konieczności ich dalszego dosuszania).
Pomocne w wyszukaniu pralni mogą okazać się mapy Google. Wystarczy wpisać „samoobsługowa pralnia” i zaznaczyć interesujący nas obszar. Pralnie są także zaznaczone w aplikacji Park4Night.

Jak się przygotować do pralni?
Przyda Ci się duża torba do przenoszenia ubrań, detergent i drobne monety. W niektórych pralniach można płacić także kartą. Nie musisz być w pralni cały czas podczas procesu prania. Możesz ten czas przeznaczyć na zwiedzanie okolicy, pracę lub czytanie książki.

Ważne! Jeśli w pralni nie ma suszarki do ubrań, musisz także zaplanować gdzie rozwiesisz pranie. Pamiętaj o tym szczególnie gdy planujesz większe pranie.

Pranie na kempingu

Najprzyjemniejszy i sprawdzony sposób na zrobienie większego prania.

Kempingi pozwalają na zrobienie i co najważniejsze wysuszenie bardzo dużej ilości ubrań, pościeli, kocy itp.

Jak znaleźć kempingi posiadające własne pralnie?
Praktycznie większość kempingów posiada własne pralnie. Im większy kemping tym większa pralnia lub większa ich ilość na terenie kempingu. Nie duże kempingi po prostu posiadają jedną lub dwie pralki z których można skorzystać po uiszczeniu opłaty w recepcji. Większe kemping często mają profesjonalne pralnie. Skorzystanie z pralki często wiąże się z użyciem żetonu wykupionego w recepcji lub wrzuceniem kilu monet.

Jak się przygotować do prania na kempingu?
Przyda Ci się duża torba do przenoszenia ubrań, detergent i drobne monety. Robiąc pranie na kemping dobrze jest posiadać własną, długą linkę, którą można rozwiesić na parceli w celu wysuszenia ubrań.

Robienie prania na kempingu, w porównaniu z pralniami miejskimi pozwala zaoszczędzić pieniądze konieczne na wysuszenie ubrań. Robiąc pranie w publicznej pralni lub automacie do prania musimy liczyć się z koniecznością wdania dodatkowych pieniędzy na opłacenie suszarki do ubrań.

Kemping daje luksus suszenia ubrań na świeżym powietrzu, a przy okazji można skorzystać z innych atrakcji takich jak basen, plac zapaw dla dzieci, mini parki wodne, itp.

Podsumowanie

Jak sam widzisz nie tylko Ty głowisz się nad tym jak robić pranie mieszkając w kamperze lub kampervanie.

Na szczęście możliwości i opcji jest dużo i aby na codzień móc cieszyć się czystymi ubraniami wystarczy wybrać opcję najbardziej dostosowaną do naszych indywidualnych preferencji.